Skip to content


Vybavení RTO + plán spojení


Vybavení RTO + plán spojení

Postby W.H.Taylor » Sun 22. Aug 2010 11:55:42

Cílem dnešní debaty bude nějakým způsobem řešit "problém" rádiového spojení u 4thAD. Jenom pro shrnutí bych na úvod připoměl již probírané varianty:
    PMR (CZ)
    CB (CZ)
    PRM (OST)
    CB (OST)
    kombinace CB (CZ+OST)
výhody českých pásem provozu - legální, levnější varianta, v případě poruchy snadná dostupnost náhrady za jednotlivé stanice
nevýhody českých pásem provozu - nebudeme vysílat v pásmu které používají zahraniční kluby = nebudeme na ně mít spojení
výhody zahraničních pásem provozu - budeme vysílat v pásmu které používají zahraniční kluby = budeme na ně mít spojení
nevýhody zahraničních pásem provozu - dražší varianta, horší dostupnost náhradních dílů i samotných radiostanic v případě poruchy a navíc v ČR je povoleno pouze určité pásmo takže pokud by se vysílalo jinde než v povolených mezích nemuselo by se to úřednímu šimlovi líbit.

kombinace obou pásem spojuje některé výhody ale i nevýhody a přidává k tomu ještě problém přestavby a následné nemožnosti reklamace vysílačky nebo větší náchylnost na otřesy/hrubší zacházení/poruchy a celkově na 99% i nižší životnost

a pak je tu prostor pro nová řešení a to například vytvořením schématu spojení a rozdělení rádiového spojení u 4thAD na více sítí.
VÝHODY ? :
* sítě bude možno rozčlenit na :
+ vnitřní klubovou 4thAD
kde základním komunikačním jazykem bude mateřština-čeština, radiový provoz bude tudíž rychlejší a bude celkově přehlednější s tím že se sníží nároky na obsluhu radiostanic a to nejen po jazykové stránce ale i po stránce materiální - stanici pro provoz na českém pásmu snadno sežene každý a nebude nutná její přestavba. Pokud se pak taková stanice rozbije není až zas takový problém ji reklamovat/opravit/zakoupit novou
+ společnou radiovou síť/centrum velení a řízení (JCCC)
která bude mít k dispozici prostředky spojení pro obě pásma (CZ+OST) a bude zabezpečovat velení vlastním jednotkám + velení/informovanost jednotek ze zahraničí. Zde už budou nároky na RTO větší jedna z nejdůležitějších podmínek bude zvládnutí ANJ na úrovni nutné pro rádiovou komunikaci. Materiální stránka bude samožřejmě komplikovanější - bude nutné mít radiostanici pracující v PMR (CZ) nebo CB (CZ) podle toho o jaké variantě by se rozhodlo pro vnitřní síť a bude nutné mít radiostanice které budou schopny zabezpečit provoz v zahraničních sítích - (to by ale zřejmě bylo vyřešeno protože jak již bylo inzerováno Toby odprodává tuším 4ks takovýchto mašinek, což by mělo pro budoucí potřeby JCCC stačit.

poslední zmiňovaná varianta je asi nejjednoduší... vlastni provoz v např. CB pásmu v češtině s dodržením určitých pravidel a následně při akcích v zahraničí/s učastí zahraničních klubů zřídit něco jako řídící středisko - což by nebylo nic jiného než jeden člověk který bude vědět co by se asi přibližně mělo dít a bude schopen pružně reagovat na vzniklou situaci a řešit jí a to buď přes přiděleného RTO nebo sám (pokud bude mít dostatečné komunikační schopnosti). zahraniční kluby by pak nenarážely na zpomalení provozu vzniklé poměrně slušnou jazykovou bariérou kterou náš klub - přiznejme si to, na jízdě to s těma jazykama nebylo nic moc, kromě tuším freedoma u kterého si nejsem jazykovým výkonem zcela jist ale dáma vypadala naprosto "zničená" takže asi dobrý - má. Pokud by pak potřeboval někdo něco sdělit v češtině nebudou zahraniční účastníci poslouchat v éteru češtinu která by je akorát tak otravovala a nad kterou by kroutily hlavou a zbytečně by zaplavovala sít na které by mohl v té chvíli být provoz veden v ANJ...

celkové řešení chce promyslet, neříkám že se na zahraniční akce nejezdí ale na druhou stranu kolikrát potřebujeme radiové spojení v jiném než českém pásmu ( popřípadě kolikrát to spojení potřebujeme v takové míře aby k tomu nestačili 4xPMR(OST))...
User avatar
W.H.Taylor
Administrátor
 
Posts: 17
Joined: Tue 08. Jun 2010 18:09:12
Location: Horažďovice


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby T/Sgt Milewski » Mon 23. Aug 2010 20:38:14

PRVNÍ BOD - VNITŘNÍ SÍŤ - JE ASI JASNÝ, K TOMU NENÍ MOC CO DODAT.
STANICE VE KTERÝCH SE BUDE MLUVIT VĚTŠINOU ČESKY. JESTLI BUDOU ZABUDOVANÉ DO NĚJAKÝCH WW2 STANIC TO UŽ JE VĚC DALŠÍ.

DRUHÝ BOD - VZÁJEMNÉ DOROZUMÍVÁNÍ PŘÍPADNÝCH CIZÍCH STANIC APOD.
TEĎ BYCH VŮBEC NEŘEŠIL. AŽ TA POTŘEBA NASTANE - JEDEN RATELO ZNALÝ AJ, DVĚ STANICE A VELITEL S ROZHODOVACÍ PRAVOMOCÍ. TO JE VŠE POTŘEBNÉ K VYŘEŠENÍ JAKÉHO KOLI PROBLÉMU. VELITEL NEMŮŽE OPEROVAT SE STANICEMI - MÁ SPOUSTU JINÉ PRÁCE.

Tak ve zkrácené verzi asi tolik jako můj příspěvek k tématu. Velkým písmem to není napsané jako že bych chtěl někomu vyhrožovat, ale protože jsem si přepnul caps lock a jsem líný to psát znovu.
"Já jsem prohrál tento zápas a vy mi z této situace musíte pomoci, jak nejlépe umíte."
Generál Lee - Gettysburg 1863
User avatar
T/Sgt Milewski
 
Posts: 606
Joined: Wed 21. Jul 2010 21:38:15


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby Swaber » Mon 23. Aug 2010 22:51:38

Ano ano, jedině souhlasím s Vámi oběma. Jsem rád, že jsme si to konečně ujasnili a stanovili cíle. V prvním kole tedy proběhne zástavba CB a k tomu ještě zmáknutí techniky rad.provozu. Za tímto účelem by bylo vhodné sehnat manual TM 11-454 RADIO OPERATOR. nevíte někdo náhodou o nějakém? Originál,okopírovaný, v pdf... Marně ho sháním už nějakej pátek. Bez něj to dohromady nedáme.
Tohle fórum je jako rybičky. Dá se na to čumět furt, jednou denně sem stačí nasypat a hned je živo...
User avatar
Swaber
 
Posts: 275
Joined: Fri 06. Aug 2010 13:22:50


to Swaber - plán spojení

Postby T/Sgt Milewski » Tue 24. Aug 2010 19:51:45

Není to k dosažení na internetu ?
Já se kouknu, kdysy mi něco posílal Dibi. Nebo ho zkus kontaktovat a zeptej se ho sám. To bude možná rychlejší.
"Já jsem prohrál tento zápas a vy mi z této situace musíte pomoci, jak nejlépe umíte."
Generál Lee - Gettysburg 1863
User avatar
T/Sgt Milewski
 
Posts: 606
Joined: Wed 21. Jul 2010 21:38:15


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby 1st Lt. R. J. Martin » Mon 10. Jan 2011 10:43:04

Jinak pánové, koupil jsem tu handie-talkie od WPG a je dobrá. Tak kdybyste ji někdo chtěl, tak to doporučuji. Za tu cenu to má každopádně smysl.
1st Lt. R. J. Martin
 
Posts: 18
Joined: Fri 27. Aug 2010 17:26:44


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby Flint » Wed 12. Jan 2011 18:45:45

2nd Lt. R. J. Martin wrote:Jinak pánové, koupil jsem tu handie-talkie od WPG a je dobrá. Tak kdybyste ji někdo chtěl, tak to doporučuji. Za tu cenu to má každopádně smysl.


viewtopic.php?f=12&t=24
Nejmladší Dědek v Čechách
User avatar
Flint
 
Posts: 884
Joined: Thu 08. Apr 2010 7:06:28


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby T/Sgt Milewski » Wed 19. Jan 2011 23:12:43

2nd Lt. R. J. Martin wrote:Jinak pánové, koupil jsem tu handie-talkie od WPG a je dobrá. Tak kdybyste ji někdo chtěl, tak to doporučuji. Za tu cenu to má každopádně smysl.

Tak Ježíšek už sice byl, ale nadělit mi jí ještě můžeš. Já to snesu ......
Až pojede další objednávka tak mi jednu přibal. Nechám do ní zabudovat tu Motorolu od Tobiho.
"Já jsem prohrál tento zápas a vy mi z této situace musíte pomoci, jak nejlépe umíte."
Generál Lee - Gettysburg 1863
User avatar
T/Sgt Milewski
 
Posts: 606
Joined: Wed 21. Jul 2010 21:38:15


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby M.L.Reagan » Thu 24. Feb 2011 15:21:29

Swaber wrote:Ano ano, jedině souhlasím s Vámi oběma. Jsem rád, že jsme si to konečně ujasnili a stanovili cíle. V prvním kole tedy proběhne zástavba CB a k tomu ještě zmáknutí techniky rad.provozu. Za tímto účelem by bylo vhodné sehnat manual TM 11-454 RADIO OPERATOR. nevíte někdo náhodou o nějakém? Originál,okopírovaný, v pdf... Marně ho sháním už nějakej pátek. Bez něj to dohromady nedáme.


Tak jsem kvůli tomu TM 11-454 kontaktoval jeden zahraniční klub, který teda má mraky TM,FM přímo ke stažení v PDF formátech, ale zrovna tenhle nemají...jinak čučel jsem na ebay a tam jsou, tak pokud je to ještě aktální tak bych ho kdyžtak objednal a naskonoval pro naše použití.
V případě zájmu o další TM/FM pošlu link na web toho klubu a můžete to zkouknout.
M.L.Reagan
 
Posts: 19
Joined: Tue 15. Jun 2010 9:56:46
Location: Vlašim


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby Swaber » Thu 24. Feb 2011 17:38:54

Radio operator manual zatím neřeším. Zatím ještě stále nejsou odladěný vysílačky ale už se to chílí ke konci. To je teď důležitější. ten web co máš na mysli znám. Manuál nekupuj. V současný době podklady pro radiokomunikaci máme.
Tohle fórum je jako rybičky. Dá se na to čumět furt, jednou denně sem stačí nasypat a hned je živo...
User avatar
Swaber
 
Posts: 275
Joined: Fri 06. Aug 2010 13:22:50


Re: Vybavení RTO + plán spojení

Postby M.L.Reagan » Thu 24. Feb 2011 17:51:34

Swaber wrote:Radio operator manual zatím neřeším. Zatím ještě stále nejsou odladěný vysílačky ale už se to chílí ke konci. To je teď důležitější. ten web co máš na mysli znám. Manuál nekupuj. V současný době podklady pro radiokomunikaci máme.

OK beru na vědomí ;)
M.L.Reagan
 
Posts: 19
Joined: Tue 15. Jun 2010 9:56:46
Location: Vlašim

Next

Return to Board index

Return to Vybavení - WW2

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest